آزمون یوس چیست

 (Yabancı Uyruklu öğrenci Sınavı) آزمون یوس

دانشجویان غیر ترکیه‌ای جهت ادامه تحصیل در دوره کارشناسی یا رشته‌های مربوط به علوم  پزشکی و مهندسی در دانشگاه‌های ترکیه ملزم به شرکت در آزمون یوس و ارائه نمره پذیرش در دانشگاه مورد نظر می‌باشند. سالیانه حدود ۷۰۰۰ نفر در آزمون یوس شرکت می‌کنند و هیچگونه محدودیتی در سن شرکت کنندگان یا تعداد دفعات شرکت در ازمون وجود ندارد.

آزمون یوس سالیانه یک باردر ماه آوریل  یا می از طرف هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می‌شود. آزمون شامل دو دفترچه می‌باشد. در دفترچه اول به ۴۵ سوال هوش، ۳۰ سوال ریاضی و۵ سوال هندسه پاسخگو خواهند بود.زمان پاسخگویی به این دفترچه بین ۱۳۵ تا ۱۵۰ دقیقه است. (با توجه به مجزا بودن آزمون در هر دانشگاه، زمان پاسخگویی متفاوت است.)

 سوالات این دفترچه به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی می‌باشد. (برخی دانشگاه ها سوالات را به در زبان‌های آۀمانی، فرانسوی، روسی و عربی نیز ارایه می‌کنند.)

 شرکت کنندگان در آزمون دردفترچه دوم به ۶۰ سوال زبان ترکی استانبولی در مدت ۶۰ دقیقه پاسخگو خواهند بود. ( شرکت در این بخش اختیاری است اما حتما باید مدرک زبان ترکی در زمان ثبت نام ارایه شود. در غیر این صورت شما یک سال از حضور در کلاس محروم می‌شوید و در طول این مدت ملزم به شرکت در کلاس‌های زبان ترکی هستید.)

سوالات پنج گزینه‌ای می باشد و نمره منفی دارد. اعتبار آزمون  2 سال می‌باشد اما در سال‌های اخیر برخی دانشگاه‌ها اعتبار ازمون را به یک سال کاهش داده‌اند. حداقل نمره جهت ارائه به دانشگاه ۴۰ می‌باشد.

با توجه به مجزا بودن آزمون هر دانشگاه اطلاعات ارایه شده کلی می‌باشد. جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با گروه ویراترکیش تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

زبان ترکی چند سطح دارد؟

زبان ترکی استانبولی دارای سطوح مختلفی است که مشخص کننده میزان تسلط افراد است.(سیستم مشترک اروپایی مهارت‌های زبانی) تعریف می‌شوند. CEFR این سطوح بر اساس

کلمات مترادف در ترکی استانبولی

یادگیری کلمات مترادف به شما انعطاف بیشتری در مکالماتتان می‌بخشد و در بیان یک مفهوم می‌توانید بسیار غنی‌تر و بهتر صحبت کنید یا بنویسید. کلمات

چطوری زبان ترکی استانبولی یاد بگیریم؟

چطور ترکی استانبولی یاد بگیرم؟

کشور ترکیه نه‌تنها یکی از مقاصد تفریحی اصلی ایرانی‌ها است، بلکه یکی از مهم‌ترین طرف‌های تجاری کشور ما نیز به‌شمار می‌رود و در سال‌های اخیر،

فهرست مقاله