کتاب داستان های کوتاه ترکی استانبولی

در این مقاله از ویراترکیش درباره اهمیت و نحوه انتخاب یک کتاب داستان مناسب برای سطوح مختلف زبانی و چگونگی درست خواندن کتاب با شما صحبت کنم.

نحوه خواندن کتاب داستان ترکی

خواندن کتاب داستان خارج از کلاس زبان در واقع نوعی سرگرمی محسوب می‌شود. شما این فعالیت را برای بهبود مهارت‌های زبانی و همینطور برای لذت بردن و سرگرمی انجام می‌دهید.

گاهی این کتاب‌ها از طرف آموزشگاه و یا معلم شما انتخاب می‌شود. البته خودتان هم می‌توانید کتاب داستان مناسب برای خودتان تهیه کنید و از خوندن آن لذت ببرید و در عین حال سطح زبان خود را ارتقا دهید. در این نوشته درباره نحوه خواندن کتاب داستان ترکی راهنمایی می‌کنم.

گام اول

ابتدا باید کتاب داستان مناسب سطح زبان خود را انتخاب کنید.

سعی کنید ژانر کتاب داستان مورد علاقه شما باشد تا از خواندن آن لذت ببرید و کتاب را نیمه کاره رها نکنید.

سطح کتاب داستان هم بسیار مهم است. کتاب داستان نباید از سطح شما خیلی بالاتر باشد و شما را فقط درگیر واژگان جدید و ساختارهای گرامری ناآشنا کند. شما در مطالعه کتاب داستان با واژگان جدید مواجه می‌شوید. اگر کتاب مناسب سطح زبانتان باشد می‌توانید معنی واژگان را به راحتی در متن حدس بزنید و سرعت مهارت خواندنتان را افزایش دهید.

متاسفانه کتاب‌های داستان متناسب و سطح بندی شده به زبان ترکی در بازار موجود نمی‌باشد. برای انتخاب کتاب شما می‌توانید  چند صفحه اول کتاب داستان را مطالعه کنید و میزان درک مطلب خود را بسنجید. اگر برایتان دشوار بود کتابی در سطحی پایین‌تر و اگر ساده بود کتابی با سطح بالاتر انتخاب کنید.

کتاب‌های کودکان برای شروع انتخاب مناسبی هستند.

گام دوم

یک کتاب داستان هم واژگان جدید را به شما یاد می‌دهد و هم به صورت ناخودآگاه ساختارهای گرامری که قبلا یاد گرفته‌اید را در ذهنتان تثبیت می‌کند. وقتی که یک کتاب داستان را برای بار اول می‌خوانید؛ بهتر است خودتان را درگیر واژگان جدید نکنید. سعی کنید بار اول که کتاب را می‌خوانید اتفاقات کلی داستان را درک کنید و معنی واژگان جدید را حدس بزنید. البته این در حالی است که کتاب داستان را مناسب با سطح زبان خود انتخاب کرده باشید.

برای بار دوم که کتاب رو می‌خوانید می‌توانید واژگان جدید را هایلایت کنید. مترادف و معانی را کنارش بنویسید. همچنین حتماً به ساختارهای گرامری دقت کنید. جایگاه فاعل و فعل رو با خود مرور کنید.

سعی کنید در حین خواندن بطور خلاصه عبارت‌های کلیدی هر پاراگراف را به زبان ترکی بنویسید. انتهای هر فصل خلاصه آن را بنویسید. و بدون نگاه کردن به یادداشت‌هایتان صدای خود را در قالب یک فایل صوتی ضبط کنید. این فایل را در گروه همکلاسی‌ها و یا با معلم خود به اشتراک بگذارید و از آنها درباره روند کارتان فیدبک بگیرید.

گام سوم

پس از اتمام داستان می‌توانید داستان را برای همکلاسی‌های خود تعریف کنید و به  سوالات احتمالی آنها درباره شخصیت‌ها و اتفاقات داستان جواب دهید.

بهتر است با همکلاسی های خود کتابی را به صورت مشترک بخوانید و بعد از تمام شدن کتاب با یکدیگر درباره کتاب گفتگو کنید. مثلا اگر جای فلان شخصیت بودید چه می‌کردید یا اگر پایان کتاب به شکل دیگری بود.

معرفی کتاب داستان برای سطوح مختلف

در زیر ۹ کتاب داستان کوتاه به زبان ترکی وجود دارد که می‌توانید با توجه به توضیحات ارائه شده شروع به مطالعه کنید. جملات کوتاه، کاربردی و روزمره کتاب برای سطح بیسیک مناسب هستند.

مقالات مرتبط

زبان ترکی چند سطح دارد؟

زبان ترکی استانبولی دارای سطوح مختلفی است که مشخص کننده میزان تسلط افراد است.(سیستم مشترک اروپایی مهارت‌های زبانی) تعریف می‌شوند. CEFR این سطوح بر اساس

کلمات مترادف در ترکی استانبولی

یادگیری کلمات مترادف به شما انعطاف بیشتری در مکالماتتان می‌بخشد و در بیان یک مفهوم می‌توانید بسیار غنی‌تر و بهتر صحبت کنید یا بنویسید. کلمات

چطوری زبان ترکی استانبولی یاد بگیریم؟

چطور ترکی استانبولی یاد بگیرم؟

کشور ترکیه نه‌تنها یکی از مقاصد تفریحی اصلی ایرانی‌ها است، بلکه یکی از مهم‌ترین طرف‌های تجاری کشور ما نیز به‌شمار می‌رود و در سال‌های اخیر،

فهرست مقاله