تفاوت آزمون یوس و تومر

  امروزه با توجه به شرایط و امکاناتی که کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد؛ دانشجویان بسیاری این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. به ویژه از طرف داشجویان ایرانی به دلایلی مانند قیمت مقرون به صرفه، نزدیکی کشور مقصد، اعتبار بالای دانشگاه‌های ترکیه و دلایل بسیار دیگری مورد استقبال قرار گرفت.

اما تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه فقط مستلزم خواست دانشجویان نیست و حتما باید در آزمون‌های خواسته شده نمرات مورد نظر هر رشته و دانشگاه را کسب کنند. آزمون‌هایی مانند یوس و تومر که در این مقاله از ویراترکیش درباره این دو آزمون بحث می‌کنیم.

آزمون یوس

 آزمون یوس کارکرد کنکور در ایران را دارد. البته تفاوت‌های بسیاری مانند تعداد سوالات و تعداد درس‌ها با  آزمون کنکور در ایران دارد. دانشجویان غیرترکیه‌ای جهت ادامه تحصیل در دوره کارشناسی یا رشته‌های مربوط به علوم  پزشکی و مهندسی در دانشگاه‌های ترکیه ملزم به شرکت در آزمون یوس و ارائه نمره پذیرش در دانشگاه مورد نظر می‌باشند. آزمون یوس سالیانه یک بار در ماه آوریل یا می از طرف هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می‌شود. آزمون شامل دو دفترچه می‌باشد. در دفترچه اول به ۴۵ سوال هوش، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه در مدت ۱۳۵ تا ۱۵۰ دقیقه پاسخگو خواهند.

 در دفترچه دوم به ۶۰ سوال زبان ترکی استانبولی در مدت ۶۰ دقیقه پاسخگو خواهند بود. (شرکت در این بخش اختیاری است اما حتما باید مدرک زبان ترکی در زمان ثبت نام ارائه شود. در غیر این صورت شما یک سال از حضور در کلاس محروم می‌شوید و در طول این مدت ملزم به شرکت در کلاس‌های زبان ترکی هستید. مگر اینکه قبل از شروع ترم مدرک تومر ارائه دهید.)

اعتبار آزمون یوس دوسال است اما برخی از دانشگاه‌ها اعتبار یک ساله برای این آزمون قائل هستند.

در ادامه با آزمون تومر آشنا خواهیم شد.

آزمون تومر

یکی دیگر از آزمون‌های مهم جهت مهاجرت به کشور ترکیه آزمون تومر است. آزمون تومر جهت سنجش مهارت‌های زبانی دانشجویان و افراد علاقمند به اشتغال و دریافت ویزای کار در کشور ترکیه برگزار می‌شود.

این آزمون از طرف دانشگاه آنکارا در حال برگزاری است و چهار مهارت اصلی زبان یعنی خواندن، نوشتن، مکالمه و مهارت شنیداری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. آزمون تومر معادل آزمون آیلتس و تافل در زبان انگلیسی است.

آزمون تومر برای سطوح A1, A2, B1, B2, C1 برگزار می‌شود. معمولا سطح زبان B2 یا C1 جهت تحصیل یا دریافت ویزای کار خواسته می‌شود.

آزمون تومر شامل پنج بخش شنیداری، خواندن، مکالمه، ارائه شفاهی و ارائه کتبی است.

طول برگزاری تومر ۱۵۰ دقیق است و حداقل نمره قبولی مشروط به کسب حداقل نمره در هر بخش ۶۰ میباشد.

نمره قبولیبالاترین نمرهمهارت
۱۵۲۵خواندن
۱۵۲۵شنیداری
۱۵۲۵نوشتاری
۹۱۵صحبت کردن متقابل
۶۱۰صحبت کردن یک نفره

تفاوت آزمون یوس و تومر چیست؟

گاهی دانشجویانی که جهت آزمون‌ها اقدام می‌کنند درباره آزمون‌های یوس و تومر دچار اشتباه می‌شوند. در واقع این دو آزمون کاملا متفاوت از هم هستند و نقطه مشابه آزمون‌های یوس و تومر بخش زبان ترکی استانبولی است.

بخش دوم آزمون یوس مربوط به سنجش زبان ترکی استانبولی و آزمون تومر صرفا جهت سنجش مهارت زبان ترکی استانبولی می‌باشد.

کسانی که در بخش دوم آزمون یوس شرکت نکنند یا نمره قبولی در این بخش را به دست نیاورند؛ حتما باید در آزمون تومر شرکت کنند. اما اگر موفق به نمره قبولی در بخش زبان آزمون یوس شوند؛ نیازی به شرکت در آزمون تومر پیدا نمی‌کنند.

جهت مشاوره و کسب اطلاعت بیشتر با گروه ویراترکیش تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

زبان ترکی چند سطح دارد؟

زبان ترکی استانبولی دارای سطوح مختلفی است که مشخص کننده میزان تسلط افراد است.(سیستم مشترک اروپایی مهارت‌های زبانی) تعریف می‌شوند. CEFR این سطوح بر اساس

کلمات مترادف در ترکی استانبولی

یادگیری کلمات مترادف به شما انعطاف بیشتری در مکالماتتان می‌بخشد و در بیان یک مفهوم می‌توانید بسیار غنی‌تر و بهتر صحبت کنید یا بنویسید. کلمات

چطوری زبان ترکی استانبولی یاد بگیریم؟

چطور ترکی استانبولی یاد بگیرم؟

کشور ترکیه نه‌تنها یکی از مقاصد تفریحی اصلی ایرانی‌ها است، بلکه یکی از مهم‌ترین طرف‌های تجاری کشور ما نیز به‌شمار می‌رود و در سال‌های اخیر،

فهرست مقاله